Domek na drzewie Mesquite w Arizonie, USA
Dodane przez Amanda Buttram, Wood-Mizer Contributing Author
Tagi

Drzewo Mesquite (Jadłoszyn baziowaty) to gatunek dominujący w pustynnym krajobrazie południowej Arizony. Jego krzaczasta struktura gałęzi i wysoka tolerancja na suszę pozwala na egzystencję w ekstremalnym i surowym klimacie pustyni Sonora, rozciągającej się na pograniczu Kalifornii, Arizony i Meksyku. To właśnie ten gatunek zainspirował Arthura i Valerie Flores ponad 20 lat temu do założenia firmy ‘Tumacacori Mesquite Sawmill’. Jadłoszyn aksamitny, bo o tej odmianie mowa, to dobrze rozpoznawalne drzewo w okolicach miasteczka Tumacacori w stanie Arizona, a firma Arthura i Valerie to uznany w regionie dostawca produktów z twardego drewna ‘mesquite’.


Gdy pewnego dnia do biura firmy zgłosił się klient poszukający odpowiedniego materiału do budowy domku na drzewie dla swoich wnuczek, Arthur i Valerie zaproponowali mu właśnie drewno mesquite. Właściciele firmy niejednokrotnie realizowali skomplikowane projekty z tego drewna, a w swoich projektach często wykorzystują techniki stosowane dawno temu przez rdzennych mieszkańców kontynentu. Projekt, którego podjęli się tym razem, wydawał się jednak nader wyjątkowy i wymagający.
- Musieliśmy zmierzyć się z zupełnie nowym wyzwaniem, ponieważ nasz klient wymarzył sobie ten domek na wysokości ponad 6 metrów nad ziemią - tłumaczy Arthur.


Domek na drzewie wymagał nie tylko specyficznego wykorzystania drewna mesquite ale też i zaprojektowania odpowiedniego szkieletu, pozwalającego na dodanie tarasu z widokiem na górzyste tereny pustyni. Wewnątrz domku miał znaleźć się salon i sypialnia, wraz z instalacją sanitarną i elektryką.


Całość drewna wykorzystana do budowy domku została przetarta na traku przewoźnym Wood-Mizer LT40. Do budowy podłogi, dachu i elementów szkieletu wykorzystano drewno daglezji zielonej, pozyskane z rozbiórki starej kanadyjskiej stodoły, pamiętającej jeszcze czasy przedwojenne.
- Przecieranie daglezji nie stanowiło dużego problemu i wystarczył nam zaledwie tydzień, aby wytworzyć wszystkie niezbędne elementy - mówi Arthur.


Drewno mesquite, a dokładnie rdzenną odmianę jadłoszynu aksamitnego z pustyni Sonora, wykorzystane do budowy elewacji, schodów i poręczy, zostało pozyskane z rancza klienta.
- Znaczna część drewna mesquite pochodzi z wycinki drzew na ranczu, które dały więcej przestrzeni na wypas bydła - tłumaczy Arthur. Jadłoszyn to bardziej wymagające drewno i wytworzenie wszystkich potrzebnych elementów zajęło 10 tygodni.




- W naszej firmie trak Wood-Mizer LT40 zawsze zajmuje centralne miejsce! - stwierdza Arthur. Lecz nawet z tak solidnym i dokładnym narzędziem, cięcie drewna mesquite stanowiło spore wyzwanie.
- Stosujemy wyłącznie oryginalne brzeszczoty Wood-Mizer, więc cięcie przebiegało sprawnie i nie musieliśmy zbyt często ich zmieniać.


Ukończony domek mesquite spoczywa obecnie na drzewie na wysokości 6 metrów i oferuje odwiedzającym około 65 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. - Jesteśmy bardzo dumni z realizacji tego nietypowego projektu. Każdy, kto zwiedził tą budowlę, stwierdza, że to najbardziej wyjątkowy dom na drzewie w całym stanie Arizona - stwierdza Arthur.